A XIX .sz ipari fejldse szlesebb krben is elrhetv tette a "Mess Keletet". Az Egyiptomba ltogat, fleg frfi utazkat a Kelet flledt erotikja s az si kultra titokzatossga csalta oda - mindezt meg is leltk, br nem minden csaldstl mentesen.
Nekik ksznhet a "hastnc" megnevezs, az orientlis tncot illet els eurpai nv, a francia "Danse du ventre" sz szerinti fordtsa. Szegnyes s bntan leegyszerstett nv ez egy sok vezredes dics mltra visszatekint tncformnak, de rajtunk ll, hogy mi mdon illesztjk be sajt kultrnkba!
A "hastnc" elnevezs helyett egyre tbb tanr s tncos hasznlja s npszersti a helytllbb "orientlis tnc" elnevezst, rmutatva, hogy ennek az egyre nagyobb teret hdt, kortrs tncnak lnyegesen mlyebb rtkei vannak, mint amiket az eltletekkel teli nyugati kultra sejt. Autentikus arab mestertanrnk s koreogrfusok jrjk a vilgot, nyugati mestertanrnk kutatjk forrsokat, rbresztve a tncosok kzssgt a soksznsgre.
A Tnc ritmikus mozgsok egymst kvet lncolata, sibb az embernl is - gondoljunk a madarak nsztncra. A baba, amint lbra ll, tncol, sokszor nem is zenre, hanem apa kalaplsnak temre.
A Tnc sztns, mlysgt bizonytja, hogy mr az skorbl szrmaz leleteken megjelenik a tncos, amint ritulis tncot lejt, istennek ldozva, vagy dicstve t. A szakrlis tncokban azonban nem csak a knyrgs, hlaads, vagy ldozat jelent meg, de a termszet, vadszat, vets-arats mozdulatai is.
Az skorban s az korban az emberek fggse a termszet haragjtl s megjulstl, a termkenysg s a termkenysget kpvisel n kzponti szerepe vitathatatlan. Valsznleg - a mai termszeti npek szoksait alapul vve - a szertartsok egy rsze a frfiak kizrsval zajlott, megrengetve azt a gykeret vert tvkpzetet, miszerint a hastnc csupn a frfiaknak szl, ket szrakoztat, erotikus vgyakat felszt eszkz az alrendelt n kezben.
Szakrlis jelentsge ma mr a mltba vsz, de nem tnt el, nem tnhetett el, mivel az orientlis tnc a Kzel-Keleten l hagyomny. Npcsoportonknt, vallsi szoksonknt s terleti-fldrajzi adottsgok befolysolta letmdonknt vltozik a tnc mozdulatkincse, a jellemz ruhzat, a mondanival, a ritmus - az vezredes mlt azonban kzs.
Az "orientlis tnc" elnevezs arabul "Raks Sharki", a Kelet Tnca. A nv alatt a klasszikuss vlt, orosz balett ltal szelden formlt, sajtos stlust rtjk, br az arab nyelvben gyjtfogalom a kzel-keleti tncokra.
Az 1920-as vek vgn Kairban megnylt a Casino Opera, a modern, kabar stlus Raks Sharki szletsnek helye. A tncosnk koruk csillog s elismert sztrjai, nem csak a sznpadon, de a filmvsznon is - npszerstve az orientlis tncot.
Egy ennyire szabad tncforma hogyan ltezhet az iszlm vilgban, ahol a nkhz val viszony meglehetsen szigor? Az iszlmot megelz vallsok nem tntek el teljesen, a korbbi termkenysg-ritulk egy rsze beleolvadt az j vallsba. Bizonyos mozzanatok mind a mai napig szerves rszt kpezik iszlm kzssgek esemnyeinek. (A mi keresztny kultrnkban a hsvti locsolkods hasonl: az sibb valls termkenysgi szertartsa tallt helyet magnak az j vallsban) Pldul az eskvkre a termkenysget a hivatsos tncosn viszi el, aki nem csak ldst hoz, mulattat, de meg is tantja a menyasszonyt, hogy hogyan viselkedjen immr asszonyknt, felkszti az ldott llapotra s a gyermekszlsre. Dalai s tncai tanulsgosak, sokszor pajzn tartalmak, nem titkoltan a szexulis felvilgosts cljbl. Az asszonyok kln nnepelnek a frfiaktl, akikhez a tncosn tltogat, s ket is elbvli tncval, dalaival.
Mohamed prfta a hith mohamednoknak a Paradicsomban hurikat gr, csods s tkletes asszonyokat, az eszmnyi trsakat. Taln ket vlik felfedezni a tncosnk mozdulataiban a frfiak s a paradicsomi gret zeltjnek tartjk lgies tncukat s gynyr dalaikat, gy a vallsi vezetk megtrik, de folyamatosan tmadjk s szigoran szablyozzk is a tncosnk tevkenysgt.
Az Orientlis Tnc azonban nem ismer hatrokat, mivel maga is hatrtalanul kitgtja a niessg rzst. A nyugati kultrkban a nk ismtelten felfedezik a tnc-adta termszetes szpsget, kecsessget, magabiztossgot, finom s mgis erteljes niessget. A sodr lendlet, eurpai flnek idegen keleti ritmusok si alapokon nyugszanak, magukban hordozzk a szl lgysgt s tombol erejt, a Tz melegt s mindent elemszt vadsgt, a Vz letet ad simogatst s kegyetlen hinyt, az Anyafld meleg otthonossgt s szeszlyes veszlyeit.
Az Orientlis Tncok f vonzereje a termszetessg s az, hogy vletlenl sem korosztlyhoz s testalkathoz kttt tnc ez. A nyugati kultrk neszmnykpe az rk fiatal, nem ppen az tlagos testalkat, valdi n. Ez az ellentmonds sajnos tkrzdik a hlgyek rzelemvilgban: nbizalomhiny, depresszi, kros fogykrk. A Tnc sokat segthet, de termszetesen nmagban nem csodaszer. Azok a hlgyek, akik gtlsosak, nbizalom-hinyosak s elgedetlenek magukkal, esetleg koruk miatt mr ms tnc-csoportokbl "kinzik" ket, megtallhatjk az orientlis tncban nmagukat. Arra kell biztatni a tanulni vgykat, hogy merjenek csnya mozdulatokat is tenni. Nem esetlensg ez, hanem sajt testnk korltainak feszegetse. A testnket ugyangy viselnnk kell, mint egy ruht, csak ezt nem tudjuk lecserlni Ha tisztban vagyunk a testnk adta lehetsgekkel, akkor ki is tudjuk hasznlni azokat, s tisztban lesznk gyengesgeinkkel is. Ezt hamar megtanulja minden n, fleg ha oktatja megfelel krnyezetet biztost s segti. A Tnc gy sikerlmnyt jelent majd a szmra, ezrt egyre tbbet fog tncolni, vgl rbred, hogy a Tnc megszabadtotta felesleges kilitl, sudrabb, prduclptv s titokzatoss tette. A siker nbizalmat jelent s rgtn szebbnek ltja majd a Vilgot, s a Vilg is szebbnek ltja majd t, mert mer mosolyogni r.
A Tnc bartokat is ad s ismeretsgeket, j lehetsgeket. A Tnccal jr kzssgi lmnynl kevs jobb szomorsgz gygymd van. A Tnc nmagban is ltezik, de a tncosnvel egytt lehet egssz: a test s a llek harmnijban. Minden n ms s ms. Hogyan tallhatja meg nmagt egyetlen tncban ennyifle szemlyisg? A vlasz egyszer: ahny tncosn, annyifle hastnc - kis tlzssal.
Az orientlis tnc elnevezs rengeteg tnc-stlust takar: minden trsgnek megvan a maga jellegzetes folklr tnca (beledi, saidi, nbiai, stb.), sajtos ruhzattal, aminek mozdulataira rpl egy-egy modernebb irnyzat. A nyugati tncosokat nem ktik vallsi szablyok, vagy szoksok. Az szabadsguk hatrtalan, ha a Tncban keresik az nmegvalstst: brmit sznpadra vihetnek, csak a Kznsg mri meg igazn ket. A soksznsg a lehetsgek kzel vgtelen trhzt biztostja az tjt keres tncosnnek. Ma mr Magyarorszgon is megjelentek a stlus-specifikus rk, iskolk. Az internet s a multimdia brki ltal elrhetv teszi akrmelyik sztrtncos felkeresst, oktatfilmjnek megrendelst. A tncosok btran keresglhetnek az oktatk kztt, hogy szmukra a legmegfelelbbet megtalljk. Az orientlis tnc folyamatosan fejldik, minden egyes tanrn s tncos hozzteszi a maga stlusjegyeit, mely onnantl kezdve a szerves egsz rszeknt l tovbb. Ezrt rdemes elltogatni nhny rra, akr tbb tanrhoz is nem fogja megbnni senki!
A hastnc a vilg egyik legrgebbi tnca, amely klnfle npek, szoksok befolysa ltal tbb fldrajzi terleten fejldtt ki. szak-Afrika s Egyiptom krnykn vagy Trkorszgban keletkezett, majd elterjedt a tbbi arab orszgban. Az iszlm orszgok specilis trsadalmi helyzete, a nk letmdja alaktotta ezt a tncot. Az arab asszonyok egyms kztt tncoltak, egymst tantottk. Ennek az emlkt rzi az a marokki s algriai tradci, hogy a hzassg eltt megnzi az anys, hogyan is tncol a leend felesg.
Eredetmondk: A hastnc eredetrl tbb monda kering. Taln a rabnk gy hvtk fel magukra s termkenysgkre a kedves, nem tl reg vevk figyelmt a rabszolgapiacokon, s a lncok, csrgk hasznlatnak eredete sem ms, mint a rablncok csrgetse? Az is lehet, hogy eredetileg termkenysgi tnc volt: a szl nt krbevettk a trzs ntagjai, s ismtld has mozdulatokat vgezve tncoltak krltte, ezzel mutatva, hogy milyen mozgsokat vgezzen szls kzben. Bizonyos vonsaiban a hastnc a mai napig kapcsoldik a rabsghoz, s a termkenysg gondolathoz: Egyiptomban ma sem kpzelhet el eskv hastnc nlkl, s szokss vlt az is, hogy fnykpet ksztenek, amelyen a fiatal pr a hastncosn hasra teszi a kezt, ezzel szimbolizlva vgyukat, hogy a kapcsolat termkeny legyen.
Szrakoztat hastnc: Ksbb a hastnc clja a szrakozs, illetve szrakoztats lett. Az kori Grgorszgban a szegnyebb csaldbl szrmaz lnyok a piactren tncoltak, gy gyjtttk ssze a hozomnyra val pnzt. Hogy azt biztos helyen tudjk, felvarrtk a ruhjukra dsztsknt. Ennek az emlkt rzi a mai hastncruhkon az aranypnz utnzat dszts.
Hremtncok Egyiptomban: Az kori Egyiptomban a hremlnyokat kln tanr tantotta a tncra, de nevelsknek rsze volt, hogy klnbz hangszereken tanuljanak jtszani, jrtasak legyenek a mvszetekben s a tudomnyokban. k a japn gskhoz hasonlan trsalgssal, nekkel, tnccal, szerelemmel szrakoztattk urukat. Ez a tnc, az Indiai templomi tncokhoz hasonlan - br vannak benne npies elemek - inkbb mvszi mesterfogsokra pl, s lbujjhegyen, szabott rend "henns sminkkel" s testrajzokkal festett testtel tncoltk. Ksbb a keresztnysg terjedsvel ez a tnc visszahzdott, mivel az egyhz sszefrhetetlennek tartotta e kultrt, zenjvel egytt.
Mirt hastnc?: Eurpba elszr Napleon s katoni hoztak hrt az egzotikus tncosnkrl. A 19. szzadban a francik s ltalban az eurpaiak szmra szokatlan stlus tncot hastncnak (danse du ventre) neveztk, mivel els pillantsra gy tnik, mintha csak a has mozogna. Pedig ebben tncban az egsz test mozog, belertve a nagyon tipikus fej, vll s mellmozdulatokat, amelyeket lgy karmozdulatok ksrnek. A modern hastnc trtnete 1893-ban a chicagi vilgkilltson kezddtt, ahov szriai tncosok rkeztek. A szzadforduln s a szecesszi korban a kelet fel forduls eredmnyekppen tbb tehetsges tncos is a hastnc fel fordult. Ekkor alakult ki a mai napig l "cabaret style", azaz revstlus is. Az 1920-as vekben Algrban, Bejrtban s Kairban nylt elszr jszakai mulathely, ahol szriai, egyiptomi, libanoni hastncosnk lptek fel. Ma az arny megfordult s eurpai lnyokat importlnak az arab szrakozhelyekre, hastncolni!
Hastnc elemek a revben: A mai hastnc az n. Raks Sharki (sz szerint: a Kelet tnca) nyugati, rev-elemekkel gazdagtott vltozata. Ebben fontos kiegszt a ftyol: ez egyrszt iszlm hagyomny, msrszt elrhetetlenn s titokzatoss teszi a tncosnt, egyben tiszteletet, kvncsisgot breszt irnta. ltalban a meseszersget, lgiessget, titokzatossgot, vagy az eltakarom-megmutatom jtkos erotikjt szoktk kifejezni vele. A npies, egyszerbb stlus tncok Raks Baladi nven ismertek.
Npi gykerek: A trzsi hastncot fleg csoportosan tncoljk, kiegsztsl kardot, botot hasznlnak. Ezenkvl, stlustl fggen, hasznlnak a tncosnk ujjcintnyrt, bokacsrgt; de klnfle tncok ismertek bottal, karddal, gyertyval, st kisbabval is. A marokkiak, libanoniak kpviselik a "npies" vonalat, az egyiptomiak a mvszibbet, kecsesebbet. A klnbzsgk ellenre egyben hasonltanak is a tncok, a mozdulatok, a kzmozdulatok brhol a vilgban, a maguk mdjn a niessget sugrozzk.
Technika: A hastnc az eurpai tncokkal ellenttben a bels izmok mozgatsbl ll. A hangsly a csptjkon van, azonban az rzelmeket, a tnc lelkt a finom kzmozdulatok meslik el. Jellegt egyrszt az egymsba tfoly, lgy, hullmz, rzki cspmozdulatok adjk, amelyek kgyz, hipnotikus hatsak, msrszt az energikus, hirtelen s pontos csplksek s -ejtsek, a rzsok s rezegtetsek. Nehzsgt az adja, ami szpsgt is: a legtbb mozdulatnl a felstest s a csp teljesen ms, gyakran ellenttes irny mozgst vgez. Ebben a tncban teljesen elklnl a csp, a derk, a mell, a vll, fej mozgsa, minden mozdulatnak niessget, rettsget kell rasztania. A tnc gy egyszerre lgies, misztikus, kecsesen raml s hatrozott, fldi, szenvedlyes. Mindezt elsegti a lrai, de klnbz ritmusvilg arab zene is. Mivel a bels izmok mozgatsbl ll, kzel ll ms keleti mozgskultrkhoz, a testi-lelki kiegyenslyozottsgot, harmnit, nuralmat segt elrni. A bemelegt gyakorlatok nyjtjk s erstik a has s a ht izmait, fokozzk a vrkeringst, serkentik a test egszsges mkdst. Maga a tnc lland kondciban tart erteljes leterhelsek nlkl, hajlkonny teszi a gerincnket, a gerincoszlop melletti izmok erstse rvn. A kzhiedelemmel ellenttben fogykrhoz nem tl hasznos, de teljesen tformlja a hasat, a hasizmok erstse ltal. Tbb izomcsoportot mozgat meg, fejleszt t, mint brmely ms has krnyki testgyakorlat, s ltalban vve az egsz test izomzatra s csontozatra j hatssal van. Az arab s trk zenk, a lgyan hullmz mozdulatok ellaztanak, stressz mentess tesznek. A hastnc hatsra a mozdulatok niesebbek, a jrs szebb, kecsesebb, a testtarts egyenesebb lesz, gy a nk mg niesebb vlhatnak.
A szakrlis jelleg, a tnc nkifejez ereje: Mint oly sokminden a mvszetek terletn a hastnc lnyege is a tncos nkifejezse. A tncos akkor rzi sajtjnak a tncot, ha sikerl a zenvel sszhangban kifejezni a benne bred rzseit. E nlkl csak egyszer gimnasztikai gyakorlat vgrehajtsrl beszlhetnk. Minden mozdulatnak "be kell rnie", eggy kell vlnia a tncossal. Nincs kt egyforma mozdulat, ahogyan kt egyforma tncos sincs. Amikor kell "tisztelet" alakul ki a tncos s a tnc kztt, akkor vlik szakrliss, szentt ez a mozgsforma a llek szmra. Amg a smn feladata a dobzenvel transzba jutva az gi zenet kzvettse a Fldi vilg fel, addig a tncos, vagy zensz feladata a sajt bels rzelmeinek kifejezse az eszkzei (hangszer, mozdulat) segtsgvel. Nagyon fontos, hogy minden ember megtallja letben azt a tevkenysget, amin keresztl kpes nmagt kifejezni. Mindenkinek ms s ms a legmegfelelbb eszkz. Van aki a zenlst vlasztja, van aki a mozgst.
Forrs: internet |