Sport, Niessg, letforma, letrzs- a hastnc ms megkzeltsben - /Elads tma Shazadi/
A hastnc sz hallatn a hremek vilga, flledt erotika jut legelszr az esznkbe. Pedig ennl lnyegesebben tbbrl van sz.
Az elmlt vekben egyre nagyobb helyet tlt be a hastnc a mozgsstdikban, fittness termekben. Rengeteg hlgy vlasztja mint mozgsforma. De mitl lett ennyire npszer, mi van benne amirt a legklnbzbb emberek, korosztlyok ltogatjk ezeket az rkat?
Az egyik vlasz a mentlis hatsiban, msik pedig a testre gyakorolt jtkony hatsaiban keresend.
Lelki hatsait tekintve segt rtallni a bennnk l Nre, kibontakozhatunk ltala s jabbnl jabb arcunkat, oldalunkat ismerhetjk meg. Ahogy gyakorolunk, tanulunk, jobban megismerhetjk nmagunkat, megfigyelhetjk hogyan vltozik testnk, ersdnek izmaink, vltozik hajlkonysgunk, fejldik ritmusrzknk, s vltoznak rzseink, gondolataink. Ezekkel a vltozsokkal aztn alakul az letnk.
Ebben a tncban nincsenek meghatrozott mintk, j vagy rossz, szp vagy csnya esetleg ez kvr vagy pp sovny. A tnchoz kpessgeket, kszsgeket kapunk. Tehetsgnk gyessgnk pedig rm forrsa lehet. Amikor tncolunk s beleengedjk magunkat a mozgsba egyszer csak rtallunk magunkra. A zene a ritmus egy msik vilgba repthet, amit tjr az rm s kiszakt minket a htkznapi vilgbl, ahol mindig elvrsoknak kell megfelelnnk.
A hastnc lehetsget teremt az egyttmkdsre, a kzs clok, kzs rm sszekovcsolja a csoportot, a jelenlevket. Nem szmt, hogy ki hny ves, milyen a csaldi llapota, vagy milyen nehzsgekkel kzd a msik, nem vetlytrsknt, rivlisknt nz r, hanem a hozz hasonl nt ltja. Ennek legszebb pldja Keleten az, amikor a szl nt krltncoljk a falu asszonyai, ezzel segtve a szls folyamatt, ert adnak neki, s a tnc mozdulataival osztoznak „fjdalmban”.
Ma Magyarorszgon minden 5. n legalbb egyszer jrt mr hastncrn. Rengeteg hlgy gyakorolja nap mint nap ezt az si mozgsformt szerte a vilgban.
A hastnc mint alternatv mozgsforma:
Az alaptarts megegyezik a mindennapok helyes testtartsval, kihzza a gerincet, nyitja a mellkast s a magunk al fordtott medence a trdeket enyhn hajltott llapotba hozva kmli az zleteket.
A hastnc hrom alappillre az izolci, a ritmus s a helyes testtarts. A klnbz oldalon vgzett eltr mozgsok javtjk a kt agyflteke kztti sszekttetst s a koncentrcit. A hastnc nem tartalmaz olyan elemeket, melyeket ne lehetne megtanulni. A hastnc az energiakzpontra s a hrom als csakrra pl. A test energiakzpontja a gyomorszj krnykn tallhat s folyamatos mozgsban van. Az als hrom csakra: Gykr, szakrlis/vagy sex, kldk csakra/ napfonat/.
A helyes testtarts a tnc folyamn nagyon fontos. A helyes tartsban vgzett mozdulatok zletkmlek, s tartsjavtak. Mivel a mozdulatok sorn rengeteg izmot, izomcsoportot hasznlunk, ezek megersdsvel javul kls kinzetnk. A vzizomzat megersdsvel tbbnyire rengeteg panaszunk megsznik. A hastnc pldul remekl alkalmazhat ht s derkfjs esetn. A tapasztalatok azt mutatjk, hogy minden ilyen problmval rkezett hlgy panaszai pr ht utn enyhlnek, majd van akinl teljesen meg is sznnek. Ez mellet szmos ms Ni problmra tallunk megoldst a hastncban. Ezekrl ksbb az letkori lebontsban.
rdekessgknt: Szemlyes tapasztalataim vannak a Bechterew /bambuszgerinc, sokzleti gyullads/ krban szenved betegeknl. Jelenleg is van ilyen hlgy a csoportomban, akinl nagyon szp eredmnyeket rtnk el idig, annak ellenre, hogy csak 9 hnapja jr heti egy alkalommal hastncra. Szembetn a vltozs a testn. Ha pedig az orvos is altmasztja, egszen j kutatsi alap lehet...
Izolci, vagyis az egyes izomcsoportok nll, klnll mozgatsa. Az eddig ismeretlen, vagy nem tudatosan hasznlt cssztatsok, emelsek, krzsek, forgsok megerstik a medence, csp, comb izmait, a gerincoszlopot tart izmokat s az intim terletek izomzatt. A merev s letapadt izmok lazulnak illetve rugalmass vlnak. Az izolcihoz hozztartozik a testtudatossg s a mozgskoordinci.
Ritmus: thatja egsz lnynket. Figyeljk csak a lgzst vagy a szvnket. Mindegyik a bennnk l, sajt ritmust tkrzi. Ezeket kiegszti a klnbz szerveink, tagjaink ritmusa. gy vlik egy zenv, a test zenjv.
Felismerjk, hogy a gyakorlsok eredmnyeknt a kls s bels ritmus sszehangoldik, majd mind kreatvabban kapcsoldhatunk hozz. Aztn azt vesszk szre, hogy bels ritmusunk szerint tncolunk.
"Tncolj, mg tncoss nem vlsz, Ezutn tncolj, mg eggy vlsz a tnccal, A vgn csak a TNC marad meg."
Hastnc a sport megkzeltsbl:
letkorok- letciklusok:
kisgyermekkor:
4-6 vig: Termszetes mozgsok jellemzek, a nagy mozgsigny miatt jtkokat, krjtkokat iktatunk be. Jellemzen kb. 20 perc sszefgg figyelemre kpesek.
Cl: jtkos tncmozdulatokkal a koordinci s ritmusrzk fejlesztse. Egyensly fejlesztse.
Gyermekkor:
6-10 ves korig: ilyenkor alakul ki a finomabb mozgsok koordincija. Tudatosan kezdenek mozogni, de tovbbra is nagy a mozgsignyk. Mivel ebben az letkorban alakul ki a reproduktv/ msol/ kpzeletk, nllan is elkezdhetnek egy egy ltott mozdulatot utnozni. Ezeket kihasznlva ebben az letkorban mr komolyabban lehet velk foglalkozni. A ritmusrzkk fejlesztse tovbbra is szksges, a tncmozdulatokat tekintve egyre rdekesebb dolgokat rdemes csinltatni velk, hiszen rdekes dolgokra jobban tudnak figyelni. A monotontst nem trik. A tnccal mint egyfajta mozgsforma pedig megalapozzuk a jvbeni mozgsra val ignyt is. Ritmusrzknek fejldse pedig pozitvan hat az iskolai tanulsra is. Vizsglatok szerint a jobb ritmusrzkkel rendelkez gyermekek bizonyos tantrgyakban jobban teljestenek, knnyebben tanuljk. Ez nem csak a hastncra, hanem brmilyen ritmusra vgzett mozgsra, zenetanulsra igaz.
Cl: fegyelem megtantsa, kzssghez val alkalmazkods, nllsg – koreogrfik tantsval elsegthetjk
10-13 vig:
A tnc tern vgzett rdemi munka itt kezddik. Mr egyszeren nem csak a mozgs miatt jrnak rra, hanem komolyabb dolgok kezdik ket foglalkoztatni. Kezdenek a lnyok „nk lenni” Ebben az letkorban elkezdjk ket hozzszoktatni a niessg gondolathoz, rnevelhetjk a tnc ltal a nies mozgst, viselkedst. A ksbb bekvetkez testi vltozsokkal sokkal knnyebben fognak boldogulni, hiszen addigra mr Nk lesznek. A hastncban itt mr komoly, sszetett mozdulatokkal, koreogrfikkal dolgozunk, kezdjk megismertetni a stlusokat, zeneelmletet, ritmusismeretet. Bvtjk tudsukat klnbz tnchoz kapcsold informcikkal.
Cl: tudsvgy,mozgs, a nv vlsra val felkszts
Serdlkor 13-16 v:
A legnehezebb kor mind a gyermek mind a szl letben. A nemi rs kora. Lzad kornak is hvhatjuk, hiszen minden ami addig j volt mr rossz, s ami rdekelte elfordulhat, hogy mr nem rdekli. A hormonlis vltozsok a pszichs hozzllsukat is vltoztatjk. A lnyok nveked melleiket pldul egyfajta grnyedt testtartssal elkezdik takargatni, nem tudnak mit kezdeni vele. Csakgy mint megnylt vgtagjaikkal. Emiatt sajnos nem egyszer mozgsfejlettsgk, teljestmnyk is visszaesik. Ha mr korbban kezdte a tncot, akkor valsznleg valamelyest felkszlt testileg s taln lelkileg is erre a korra. Amennyiben nem tncolt eltte, itt az ideje, hogy a szl kzen fogva elvigye egy bemutatra, egy rra, ahol tallkozhat valami szmra idegen s rdekes dologgal. Br pedaggiai problma a nemi hormonok dominlsa, ezt akr a ni fejleszts malmra is hajthatjuk.
Cl: a test elfogadsa, mozgsra val nevels,nyitott tenni a vilg fel, nv rsre val felkszts.
Ifjusgi kor 16-18 v:
Megsznik a disszharmonia, minden felntt funkcira kpess vltak. sztnsen kmlik magukat. nllak akarnak lenni. Ekkor mr ltalban k dntenek arrl, hogy hova jrnak,mit csinlnak. s a lnyok ekkor kezdenek nllan a tnc/ hastnc tanulsa mellett dnteni. s ez j, mert kezdi felmrni, hogy N. s mg niesebb szeretne lenni. Tmogassuk ebben a dntsben, mert jl dnt. A tnctl kisugrzsa lesz, magabiztoss vlik, s kevss lesz hajlamos a depresszira. Jobb problmamegold kpessggel rendelkezik. Sajt hatrai feszegetve pedig kitartsra neveli sajt magt. Cljai lesznek, hiszen szeretn megmutatni a vilgnak magt, sznpadon szerepelni, stb.
Cl: medencealap izmok erstse, az improvizatv tncra val tantsa, stresszolds, stresszkezels eszkzeknt. Tarts javts, ksbbi mozgsszervi s egyb egszsggyi problmk kialakulsnak megelzse. Ni energiakzpontok aktvizlsa, bels harmnia s egyensly kialaktsa. Kulturval kapcsolatos tants,mert elfordulhat, hogy annyira megszereti a tncot, hogy esetleg hivatsknt vlasztja.
Junior 18-21 ves: a trsadalmi rs kora, fizikailag felnttek, de taktikailag mg nem. A tncban val dolgok megegyeznek a 16-18 ves korcsoporttal.
Felntt kor, 21-35 vig:
a felntt kort a tnc szempontjbl tbb korcsoportra fogjuk bontani. A lnyegesebb letciklusok a kvetkezek:
Vrandsg- szls, szls utni idszak, kzpkor felntt.
Tnc a vrandssg alatt:
A keleti tnc a legrgebbi mozgsforma, amely tbb ezer vvel ezeltt az anyasg s a termkenysg tiszteletre vgzett szertartsok rsze volt, egyben pedig felksztette a ni teste a szls folyamatra. Azt is mondhatnnk, hogy a legrgebbi kismamatorna. A hastnc klnbz mozdulatai s a szls mozdulatai kztt szoros sszefggs van. A hashullm, a tnc lass mozdulatai, hasrezegtets s talajtnc mind mind a a szls s vajds termszetes mozdulatain alapulnak. Ha valaki vajds alatt hastncmozdulatokat tncol, sokkal jobban egytt tud dolgozni a kontrakcikkal/ sszehzdsokkal/. A vrandssg alatt vgzett tnc mentlis hatsai: az anya a sajt testmozgsban elmerlve befel figyel, rzseire, sztneire. Jobban megismeri testt, annak apr jeleit is tudja fogni, s sztnsen cselekszik. A lgy ringatz mozdulatok s a kikapcsolds a magzatra is jtkonyan hat, hiszen az az desanyja minden hangulati vltozst rzkeli. A vrandsgukat vgigtncol hlgyek elmondsuk szerint knnyebben, gyorsabban s tudatosan szltek, a babk nyugodtabbak, s az anyamhen kvl is nyugtatlag hatnak a tnc mozdulati rjuk, ha anyukjuk karba vve tncol velk. Nem beszlve arrl, hogy szorosabb lesz a gyermek s desanya kapcsolata.
Szls utn lnyegesebben gyorsan regenerldik a szervezetk, hiszen ersebb medenceizomzattal s hasizommal rendelkeznek. A vrandssg alatti htfjs legkivlbb ellenszere a megfelel tartsban vgzett hastnc. Itt meg kell emltenem, hogy ez nem a gyors tempj dobszlk, rzsok, ugrlsok idszaka!
Szls utni idszak:
A szls utni idszakban vgzett tnc rendkvl j a szls utni depresszi elkerlsre, vagy megszntetsre. A kicsi krl megnvekedett tennivalk, a csald elltsa nagy terhet r a nre, aki mindennek rzi magt csak pp nem Nnek! Higgyk el, hogy hetente egyetlen egy, a csaldtl ellopott ra miatt nem lesznk rosszabb felesgek, desanyk. Prunkat ugyan az els idkben meg kell gyzni arrl, hogy mirt j neknk, nekik, az, ha mi egy kicsit kiszakadunk a htkznapi robotgp funkcibl, de rvid idn bell beltjk, hogy igenis szksg van arra az egy rra, mert akkor nekik is jobb, mert egy nyugodt, kiegyenslyozott N van mellettk, nem egy idegbeteg valaki. Fontos, hogy mentlisan kikapcsoljunk egy kicsit, nem beszlve arrl, hogy mozogjunk. Ne feledjk a bevsrls nem testmozgs!
Kzpkor felntt, 35-50 v:
Hormonlis vltozsaink sajnos elkerlhetetlenek. Abban az letkorban vagyunk, amikor a mozgs egyre fontosabb vlik fittsgnk megrzse cljbl. Tovbbra is helyt kell llnunk mint N, Felesg, Anya, nem beszlve a munkahelynkrl, ahol megannyi elvrsnak, teljestmnyknyszernek kell megfelelnnk. Prbljunk meg valami olyan elfoglaltsgot hobbit, sportot keresni, amely kikapcsol, tmozgat, forml. Hetente minimum hromszor szabadsgoljuk magunkat egy-kt rra.
A legtbb n ebben az letkorban kezdi felfedezni a hastncban rejl lehetsgeket. Szeret tncolni, de nincs kivel, ezt pedig lehet egyedl. Mozogni szeretne, de az aerobic nem az sportja, az edztermektl idegenkedik,mert...
rett felnttkor, 50-60 v / menopauza kora
Ebben a korban sajnos megn a szvinfarktus lehetsge. Ha nem mozgunk, sajnos az izomtnusunk is cskken. Ezt megelzend tovbbra is folytatnunk kell a mozgst. Ebben az letkorban elssorban az aerob mozgsformk javasoltak. A folyamatosan vgzett, magasabb intenzits tnc is aerob mozgsformnak nyilvnul. Ebben a korban a hlgyek nagy rsze tesik a menopauzn. Sajnos a vltozkorral egytt testnk tpanyag s svnyianyag felvtele is mdosul. /pl.A calcium beplse a szervezetbe lelassul, ezrt hajlamosabbak vagyunk a trsekre./
A folyamtos sporttal fitten tarthatjuk testnket, s a vltozkori gytrelmekkel is knnyebben boldogulnak azok a hlgyek akik mozognak. A hastnc fell megkzeltve: bren tarthatjuk niessgnket, tnusban izmainkat, s megrizhetjk kisugrzsunkat. ltalban elmondhat, hogy azok a hlgyek akik ekkor tncolnak, vagy kezdik a tncot, sokkal knnyebben jutnk t a menopauzn, nem esnek ktsgbe reprodukcis kpessgk elvesztsn, hanem az let termszetes velejrjaknt kezelik ezt az llapotot. Kiegyenslyozottabbak s vidmabbak.
Az idsds kora, 65 vtl:
Tudatostani kell magunkban, kortrsainkban azt, hogy azrt mert idsek, mg nem kell felttlenl megrogyniuk. Fogjuk magunkat, trsunkat, bartnnket s menjnk tovbbra is mozogni. Rengeteg idseknek kszlt sportprogrambl lehet vlasztani. Ajnlott a Gerinctorna, aqutrningek, s ott vannak a tncok. Trsastnc, vagy hlgyeknek a jl bevlt hastnc. Lnyeges, hogy izletkml legyen.
Kedves hlgyek! Melyik unoka nem rl egy mindig rpkd fitt s nies nagyinak?
Megannyi ok lehet, hogy mirt jnnek a hlgyek, de nagy ltalnossgban elmondhat, hogy mindenki keres valamit. Valaki az elveszett niessgt, valaki valami jat, egzotikusat, nmagt. Vagy rendbe szeretn hozni a lelkt, hzassgt, s ehhez ezt tallja a megfelel eszkznek. Teljesen mindegy teht, hogy ki mirt jn, mindenki megtallja amit keres.
|