Az orientlis tnc az aerob profil mozgsok kz sorolhat. Rendszeresen vgzett mozdulatai ugyanolyan serkent hatssal vannak a szervezetre, mint pldul a rendszeres kocogs, vagy a rendszeres szs. Mozgsanyagnak tartalma, szerkezete, valamint azok tr-id s dinamikai jellemzi alapjn alkalmas arra, hogy letkortl s edzettsgi foktl fggetlenl brki elkezdhesse. Ndori Lszl szerint az egynnek a fittsg elrshez elssorban aerob jelleg gyakorlatokat kell rendszeresen vgeznie, azaz elssorban az llkpessgt kell nvelnie.
Ha javul az llkpessg, akkor a kvetkez vltozsok kvetkeznek be:
– A szv terjedelmnek megnagyobbodsa, az ttrfogat nvekedse. Hat-nyolc ht utn megnvekszik a perctrfogat, vagyis megn az a vrmennyisg, amit a szv egy perc alatt a vrramba juttat. Ezek a vltozsok maguk utn vonjk a nyugalmi pulzus cskkenst is. A 60-70-es nyugalmi pulzusszm 40-50-re cskken. (lsportolknl elfordul a 30-35-s rtk is – ez a rendkvli edzettsg jele.) – Megn a maximlis oxignfelvtel, ami nveli az energiafelhasznls lehetsgt. – Javul a kapillrisok mkdse, ezzel egytt megn az artris-vns klnbsg, az izomzat oxignelltsa jobb lesz. – Megn a maximlis oxignpulzus, az egy szvsszehzds alatt felvett oxign mennyisge. – Megn a myoglobin, az izomszvet vrs festkanyaga, amely az oxignt felveszi s leadja. – Megn az izomsejtekben a mitochondriumok szma, amelyekben az oxidci ltal jn ltre az energiatermels. – Megn a glykogntartalom, azaz a szlcukor trolsnak lehetsge, valamint felersdik azoknak az enzimeknek a mkdse, amelyek aerob mdon hatsosak. – Megn az izomban az ATP (adenozin-trifoszft) s a brealinfoszft mennyisge. – Megvltozik a szv munkja azltal, hogy meghosszabbodnak a diasztols s szisztols idtartamok, cskken a szvizom oxignignye. – Megjavul a lgzs gazdasgossga, megn a kering vr s a hemoglobin mennyisge. (Ndori Lszl: Fittsgi edzs 1992.)
A keringsi s lgzsi rendszerre gyakorolt serkent hats mellett a rendszeresen gyakorolt orientlis tncnak ms szervrendszereinkre is kedvez hatsai vannak.
Az anyagcsere-folyamatokkal foglalkoz kutatsok szerint az anyagcsere vtizedenknt 2%-kal lassul. Az letkor elrehaladtval bekvetkez vltozsokat elkerlni nem tudjuk, de a rendszeres testmozgssal kpesek vagyunk jelentsen lasstani ezeket az „regedsi folyamatokat”.
Az orientlis tnc egsz leten t vgezhet mozgsforma, biztonsgos fitness-program, amely a test izmainak kontrolljn, a megfeszts-ellazts elvn s az ezzel jr izolcin alapszik.
Ahogyan ez a kzel-keleti, zsiai kultrknl tapasztalhat, a mindenfle letkor nk (s puberts korig a kisfik is velk) egytt tncolnak: a totyog kisgyermek s az ids ddmama is.
Nhny az orientlis tnc testi-lelki-mentlis jtkony hatsai kzl:
– A has izmainak megersdse; rendszeres, tudatos hasznlatuk javtja az emsztst, segti a szls utni regenerldst (pl. hasrezegtets, hashullmok, „teve”, „hal”, „kakas”).
– Segti a ni szervek mkdst, megknnyti a menstrucit (a keleti embereknl a ni has s az abbl ered vr – mint az let lehetsges forrsa – nagy tiszteletnek rvend; a lelki hozlls is ms, mint az eurpai kultrban)
– A vltozkori s a premenzesz-szindrmval egytt jr s egyb eredet depresszik knnyebb lekzdsre az orientlis tncot tanulk krben sok pldval tallkozunk. ltalban elmondhat, hogy a rendszeresen vgzett orientlis tnc cskkentheti a ni hormonlis vltozsokat ksr, esetenknt kellemetlen hangulati s testi tneteket. Ebben a mozgs jtkony hatsai mellett fontos a lelki tnyez, maghoz a nisghez, az adott letkorhoz, lethelyzethez val pozitv hozzlls. – A testtudatossg, az izmok tudatos hasznlata javthatja a nemi let minsgt, megknnyti a terhessget, a szlst s a „gyermekgyas” idszakot (pl. csphengerek, „Vnusz”).
– A hasizmok, a medencealap izmainak tudatos, rendszeres aktivitsa nveli a nemi vgyat (pl. hashullmok, hasrezegtets, Vnusz, staccato-mozdulatok klnfle plykon).
– Segt a vrandssg eltti alak visszanyersben, a csecsem s a hztarts krli teendkhz szksges fizikai ernlt elrsben, az esetleges inkontinencia-problmk lekzdsben. (A tnc s a szls tradcionlis kapcsolatrl kln fejezet szl.)
– Ert ad a szls utni j szerepkr felvllalshoz. Kismamknak javasolt: keressenek olyan dleltti orientlis tnccsoportot, ahov pici szoptats babjukat is magukkal vihetik. Ehhez persze olyan oktat s csoport kell, akiket nem zavar a kisbaba jelenlte.
– Mozgsos meditciknt felszabadt hatssal br, segt a stressz leptsben.
– A testtartsbeli „ktttsgeken” kvl (hacsak nem az eredeti formkhoz h, autentikus tncokat tncolunk) nincsenek szablyok, ezrt, mint improvizcis forma, nkifejezsi lehetsgknt fejleszti a kreativitst.
– A flfel billentett medence, az enyhn hajltott trd segt a helyes testtarts megtallsban, a gerinc tehermentestsben.
– A comb s a fenk izmai folyamatosan dolgoznak, tnusuk javul.
– A ht als rsze, a csp izmai megersdnek. Ez knnyebb teszi a talajvltozssal jr mozdulatokat (pl. erdei tra, sels, lpcsn jrs, buszra, villamosra val fel-leszlls, tlen a csszs jrdn val kzlekeds), cskkenti a srls veszlyeit – A fl cspvel vgzett mozdulatok a ferde hasizmokat, a tart comb s lb izmait s az egyensly-rzkelst fejlesztik.
– A ht, a mellkas, a vllak, a nyak izollt hasznlata, izmainak nyjtsa, erstse kpes korriglni az egyoldal terhels, az lmunka, a cipekeds, a pszichs stressz okozta tartshibkat.
– A jrs magabiztosabb. Ez egyrszt a tartizmok megersdsnek, msrszt a bels er kisugrzsnak ksznhet.
– Tapasztalatok szerint cskken a rendszeres fej-, ht- s derkfjsok szma, ezek gyakran meg is sznnek. Ez a jelensg annak a kvetkezmnye, hogy a megersd izmok teherviselse n, cskken a gerinccsigolyk kztti porckorongokra nehezed nyoms.
– A csontok llagra is j hatssal van, hiszen a csontrendszer llapota bizonyos mrtkig sszefgg a fizikai aktivitssal. Napi 30 perc tnccal s a mr emltett tudatos tpllkozssal sokat tehetnk a csontritkuls ellen.
– A rendszeres mozgstl elszokott izmok megrvidlnek, vesztenek rugalmassgukbl, s szorosan fogjk az izleteket. Az orientlis tnc mozdulatai a testrszek izolcijn, az izletek mozgkonysgn alapulnak. A hajlkonysg, az inak, az izmok rugalmassga az orientlis tnc lgy mozdulataival – a fokozatos terhels elve mellett – nagy mrtkben javthat.
– ltalban elmondhat, hogy a rendszeresen vgzett orientlis tncmozdulatok j hatssal vannak az izmokra. Az izmok minsge, mennyisge az anyagcsernkre is kihat, nem csak a fizikai terhelhetsgre. A nagyobb izommennyisg kevsb engedi a zsrok lerakdst. A j minsg izomllomny nemcsak fizikai rtelemben tesz ersebb bennnket, hanem kls megjelensnket is javtja, teht eszttikai rtke is van. Gyakran hallom a tncot naponta 20 percben rendszeresen gyakorl kezd tantvnyaimtl, hogy pr hten bell a krnyezetk is rzkeli a bennk, rajtuk elindult pozitv vltozsokat, pedig eleinte nmelyikk nem is rulja el, mibe fogott.
– Az egyre tbb, egyre helyesebben vghez vitt mozdulat sikerlmnyt okoz.
– A trsak sikereit is rmmel fogadjuk.
– N az ltalnos vitalits, letkedv. Szinte „elvonsi tnetek” jelentkeznek, ha kimarad egy-egy tncra. Hinyzik az ott tapasztalhat barti, „nk egyms kztt” hangulat s termszetesen maga a mozgs is.
Vrandssg s orientlis tnc
Kln ki kell trnnk egy, az edzsmdszertani rszben is rintett fontos tmra, a vrandssgra. A gyermek vllalsa a ni nmegvalstsnak, a ni szerep meglsnek egyik kzponti rsze. Fontos, hogy a kismama rmmel vrja a jvevnyt, ne aggodalmaskodjon, bzzon termszet adta erejben, „sanya-kpessgben” s tartsa meg fittsgt – aminek a szls bizony komoly prbattele.
Azok a kismamk, akik mr a fogamzs eltt is tncoltak, ismerik a mozdulatoknak a szervezetkre gyakorolt hatst, tudjk mikor, melyik izomcsoportjuk dolgozik.
Az egszsges, problmamentes kismamk – miutn orvosukkal konzultltak, s az nem tiltja el ket – folytathatjk ezt az si tncot. Akik a vrandssguk ideje alatt akarjk elkezdeni az orientlis tnc gyakorlst, szintn krdezzk meg errl orvosukat!
Az orientlis tnc lgy mozdulatai specilis kismamatornaknt is flfoghatk, hiszen a medence, a has izmainak tudatos hasznlatn s a hasi lgzs tudatos alkalmazsn alapulnak. A termszeti npeknl ma is elfordulnak a szlst ksr, tnc jelleg ritulk, szl-tncok, amikor a vajds idejn az asszonytrsak krbeveszik a szl nt, s egytt mozognak vele. A szlsre felkszlve mr kislnykoruktl gyakorolnak bizonyos mozdulatokat.
Aki kismamaknt orientlis tncrra akar jrni, felttlenl tartsa szem eltt a kvetkezket: – Beszlje meg kezelorvosval, hogy orientlis tncot mvel! – Csak akkor tncoljon, ha orvosa nem ellenzi! – Ha a hasban feszlst, kemnyedst, fjdalmat rez, azonnal hagyja abba a tncot! – A kitart mozgssal emelkedik a test hmrsklete. Nem szabad felhevlni! – Kerlni kell a hirtelen, hangslyos mozdulatokat. Ezek az idk nem alkalmasak „prgs dobszlk” tncolsra! – Szem eltt kell tartani azt, hogy az izleti szalagok lazbbak. Ez egyrszt nagyobb hajlkonysgot, msrszt – megfelel kontroll hinya esetn – srlst is okozhat!
Szmos tnyez szl amellett, hogy az egszsges, problmamentes kismama folytassa mr megkezdett orientlis tnc-tanulmnyait, vagy kismamatornaknt ezt a tncot tanulja, megfelel szakrt irnyts mellett.
– Fenntartja a fittsgi llapotot. – Ersti a has izmait, s azok kontrolljnak kpessgt. – Cskkenti az inkontinencia eslyeit. – Nmely mozdulatnak feszltsgcskkent, tartsjavt hatsa van. Az enyhn flfel billentett medence megtartsa ersti a ht als rszt, tehermentesti az gyki gerinccsigolykra nehezed – a baba slya miatti helytelen tarts okozta – nyomst. – A vele hasonl helyzetben lv ni trsasgba jr kismama lelkileg knnyebben li meg a testben bekvetkez vltozsokat.
Az letads pillanata olyan misztikus lmnyt kpes adni, melyet semmi mshoz nem lehet hasonltani, amelyet rdemes teljes testi-lelki jelenlttel meglni. A „nem domesztikldott” npeknl a szls, a spiritualits s a tnc ma is sszekapcsoldik. Ez irny tendencia a civilizlt orszgokban is kezd megjelenni, s a klnbz „vissza a termszethez” irnyzatoknak ksznheten fokozatosan ersdik. A szlsre val tudatos testi-lelki felkszls nagyon fontos. A nomd s termszeti npek a szlst termszetes folyamatknt lik meg. A hozz szksges testi-lelki er megszerzst a nk – a kzssg segtsgvel – mr kislnykorukban elkezdik alapozni.
(Forrs: Aziza, Hastnc: harmnia, leter, testformls, erotika Bp. 2003. 44-47.oldal)
Szatzger Ceclia Shazadi
orientlis tncos
|